Temat higieny i dezynfekcji jest teraz bardzo ważny. Po pierwsze należy często myć ręce, zgodnie z zaleceniami WHO. A co w takim razie z okularami? Przecież na nich też mogą osiadać wirusy. Według „New England Journal Medicine” na powierzchni plastikowej i metalowej wirus może być obecny nawet 2-3 dni. Na nurtujące pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Z pewnością każdemu okularnikowi zdarzyło się wyczyścić okulary tym, co akurat miał pod ręką… chusteczką czy kawałkiem ubrania. I o ile chwilowo możemy uzyskać pożądany efekt przejrzystości, to tym samym przyczyniamy się do uszkodzenia powłoki soczewki i powstawanie mikrorysek. Takie czyszczenie na sucho nie jest zalecane.
Jak poprawnie czyścić okulary?
Gdy ręce są już czyste przychodzi czas na czyszczenie okularów. Najpierw opłucz je pod letnią wodą (nie gorącą!), żeby usunąć większe cząsteczki brudu np. piasek, okruszki, pyłki. Następnie użyj mydła! To najlepszy sposób. Mydło usuwa tłuste plamy, brud, pot i jak się okazuje także wirusy, a jednocześnie jest łagodne dla okularów. Nie zaleca się zastępowania mydła innym detergentem czy pastą do zębów. Takie środki mogą pokryć okulary matowym filmem lub porysować ich powłokę. Następnie odłóż okulary na chwilkę do odcieknięcia. Na koniec przetrzyj je ściereczką z mikrofibry, która zapewne była w komplecie przy zakupie okularów. Szkła wycieraj jednym, pewnym ruchem wokół brzegów, a na koniec środek soczewki. I już. Okulary są czyste i higieniczne.
Czy mogę dezynfekować okulary?
Środki do dezynfekcji zawierają zazwyczaj w swym składzie alkohol. Producenci oprawek i szkieł nie zalecają używania takich płynów do czyszczenia. Zawarte w nich substancje mogą powodować ścieranie powłok, matowienie, odpryski. Pamiętaj, że szczególnie wrażliwe na alkohol są szkła z antyrefleksem. Wydaje się to więc być zbędny zabieg, w sytuacji, gdy zwykłe mydło wystarczy.
Czy okulary ochronią mnie przed wirusem?
Okulary stanowią element ochrony osobistej, jednak samo założenie takich naszych codziennych okularów nie zmniejszy ryzyka zarażenia się nowym koronawirusem. Ale skoro WHO zaleca unikanie dotykania oczu, nosa lub ust niemytymi rękami, to założone okulary stają się taką fizyczna barierą. Okulary na nosie spowodują, że na przykład oka nie potrzemy, gdy nam coś do niego wpadnie lub powstrzymamy się, by otrzeć łzę. A tym, którzy na co dzień nie należą do grona okularników, na wyjścia zalecamy zaopatrzenie się w okulary przeciwsłoneczne.
A po powrocie do domu koniecznie umyj ręce i okulary.
Wykorzystano zdjęcia włoskiej marki GARD